Rynek budownictwa socjalnego w Polsce

Z terminem takim jak „budownictwo socjalne” każdy zapewne zetknął się niejednokrotnie. W Polsce tego typu usługi budowlane nie cieszą się niestety zbyt dużą popularnością – z tego m. in. powodu, że większość firm budowlanych uważa takie inwestycje za nieopłacalne. Na początek należy zacząć od wyjaśnienia, na czym polega budowa domów wielorodzinnych w tym właśnie systemie. Tego typu mieszkania są przeznaczone dla tych osób, które nie mogą sobie pozwolić na zakup własnego lokum po cenach rynkowych (jak wiadomo, nieruchomości mieszkalne – nawet te pochodzące z rynku wtórnego – są niezwykle kosztowne i na dobrą sprawę mało kogo stać na taki wydatek) bądź też znajdują się w bardzo trudnej życiowej, niejednokrotnie są to ludzie eksmitowani etc.

Mieszkania socjalne nie są lokalami o wysokim standardzie – ich zadaniem jest zaspokajanie najbardziej podstawowych potrzeb mieszkaniowych, nie można zatem mieć wobec nich nie wiadomo jak wygórowanych wymagań. Zapotrzebowanie na budowę domów wielorodzinnych w systemie socjalnym jest obecnie ogromne, ale paradoksalnie – jak to zwykle w Polsce bywa – mało która firma budowlana np. w Kielcach chce się podejmować realizowania tego rodzaju przedsięwzięć. Można tymczasem brać przykład chociażby z Holandii, gdzie mniej więcej jedna trzecia wszystkich usług budowlanych jest nastawiona na zaspokajanie potrzeb tego właśnie sektora. Widać zatem ogromne rozbieżności w nastawieniu do tego tematu pomiędzy Polską a krajami znacznie lepiej od niej rozwiniętymi. Jest to rynek dający spore pole do popisu – jednakże jego możliwości nie są odpowiednio wykorzystywane, a firmy budowlane sporo przez to tracą. Zresztą, musiałaby się zmienić odgórna polityka w tym zakresie.
Należy bowiem zwrócić uwagę na to, że obowiązujące przepisy niekoniecznie sprzyjają rozwojowi budownictwa socjalnego – i nie tylko. Firmy pragnące realizować takowe inwestycje natrafiają na wiele przeszkód natury formalnej – samo zdobycie pozwoleń na budowę, bez których nie ma co przecież ruszać z jakimkolwiek przedsięwzięciem budowlanym, jest strasznie czasochłonne. Inwestorzy muszą się zmagać z wszechobecną biurokracją, która szereg spraw skutecznie komplikuje i utrudnia. Jeśli do tego wspomnieć o niezbyt korzystnych przepisach podatkowych, jawi się ogólny obraz sytuacji. Z pewnością wiele firm budowlanych zajęłoby się inwestycjami z zakresu budownictwa socjalnego, gdyby okoliczności ku temu były bardziej sprzyjające. Pewne decyzje i inicjatywy muszą wyjść jednak od tych, co odpowiadają za ostateczny kształt prawa w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *